Меню

Як обрати свого психотерапевта?

Питання пошуку хорошого психолога для нас самих було дуже важливим, коли кожен з нас починав свою особисту психотерапію. По проходженню деякого шляху в цій темі, нам би хотілося поділитися з вами думками і деякими рекомендаціями про те, як вибрати психотерапевта, на що варто звернути увагу, які особисті якості важливі для фахівця і чим, власне, відрізняється психолог від психотерапевта.

Сподіваємося, що стаття буде корисна тим, хто вирішив спробувати для себе, що таке психотерапія і почати цей непростий шлях до себе.
Якщо серед ваших знайомих і друзів немає таких, хто міг би рекомендувати вам хорошого фахівця, або ви, можливо, не хочете до них звертатися, тоді один із способів пошуку стає інтернет. В такому випадку, нам може допомогти один з найпоширеніших запитів у пошуковій системі "як знайти хорошого психолога".
На жаль, різноманітність видачі результатів по цьому запиту не робить ваше завдання легше. Ми стикаємося з безліччю психологічних центрів і приватних психологів. До того ж, у кожного з них свій напрямок і методи роботи.

Що робити далі? Як все ж таки вибрати?
Для початку, давайте розберемося трохи в термінології понять психолог і психотерапевт.
Якщо у фахівця є диплом від ВНЗ за спеціальністю "Психологія", та при цьому ця людина більше не проходила і не проходить додаткове навчання за напрямом "Психотерапія", тоді вважається, що ця людина - Психолог. Його зона відповідальності це: діагностика психологічних станів людини за допомогою тестів і розроблених методик; інтерпретація результатів і рекомендацій до "лікуванню"; психологічне консультування (більш швидкий і поверхневий підхід для вирішення якоїсь однієї проблеми в перебігу декількох сеансів); наукова діяльність і проведення тренінгів.

Для того щоб стати психотерапевтом, фахівцю необхідно отримати додаткову спеціалізовану освіту за напрямом "Психотерапія" (на додачу до існуючої вищої освіти за спеціальністю Психологія).

Психотерапія займається більш глибокими та комплексними завданнями в області психіки і поведінки людини. На це потрібно більше часу - від 10 сеансів до декількох років, так як це більш тривалий метод. Напрямків в психотерапії багато, у кожного напряму свої методики. Одні з найпоширеніших напрямків в нашій країні це - психоаналіз, гештальт-терапія, тілесно-орієнтована терапія, клієнт-центрована терапія, психодрама, транзактний аналіз, сімейна психотерапія.

На цьому етапі можна визначитися для себе, що більше потрібно або цікаво - пройти тест у психолога або спробувати більш глибокий підхід - психотерапію.
І в тому, і в іншому випадку є ряд обов'язкових і суб'єктивних вимог до фахівців подібної професії.

Для нас, психотерапевтів центру Сад, обов'язковими є:

  • Наявність документів про освіту. Мінімум, який необхідний для практики психотерапевта, це диплом про вищу освіту і наявність відповідних документів про поточну або закінчену освіту в конкретному напрямку психотерапії.

  • Проходження особистої психотерапії. Коли у терапевта є або був досвід особистої психотерапії, значить він/вона знає, як це непросто бути в ролі клієнта: бути вразливим, ділитися переживаннями і знати про свої обмеження і "сліпі зони". Також у нього є розуміння, як будуються терапевтичні відносини і який непростий шлях потрібно пройти.

  • Кваліфікація і досвід. У терапевтів-початківців більше обережності і страху зробити щось не так. Але і у досвідчених відсутність такого страху не завжди може йти на користь клієнту. Ми зустрічали дійсно дуже хороших і професійних терапевтів із великим досвідом роботи. Але й також знаємо тих, хто не дивлячись на величезний досвід і кваліфікацію, не підходить нам. Як для особистої терапії так і для придбання знань.

  • Відгуки про психолога. Якщо ви хочете знайти відгуки про психолога в інтернеті, то для нас це питання не зовсім однозначне. На жаль чи на щастя, у нас в Україні немає загальної бази всіх психотерапевтів і їх рейтингів. На щастя, тому що рейтинг, як саме поняття, може бути занадто обмежений критеріями та їх умовами щодо заповнення. Психотерапія не може грунтуватися тільки на умовах. Кожен випадок і кожен клієнт унікальний. Але ми точно згодні в тому, що відгуки - це працююча схема. Але не через мережу загального інтернет, форумів чи бази лікарів, а через особистий досвід ваших знайомих, друзів, колег. Тих людей, яким ви довіряєте, поважаєте або просто вони вам симпатичні.

  • Постійний професійний розвиток. Для нас наявність цього факту є дуже важливим. Це говорить про те, що фахівця від щирого серця цікавить те, чим він займається і у нього постійно присутнє бажання поповнювати свої знання.

  • Професійні спільноти. Належність до таких для нас теж є обов'язковим. Це говорить про те, що кваліфікацію "фахівця" приймає професійне співтовариство і що він серед колег зарахований до кола психотерапевтів.
Тепер поговоримо про особистісні якості.

Ми уявляємо собі людину, яка вміє слухати, співпереживати і не видає себе як експерта. Все інше (безоціночність, приємна зовнішність, спокійний голос, охайність, релігійні уподобання тощо) - справа смаку кожної окремої людини.

Чому тільки ці три якості ми виділяємо? Ми справді віримо, що цього достатньо для гарного психотерапевта. Більш того, це не зовсім так просто, як здається на перший погляд. Наприклад, «не бути експертом" звучить провокативно. Ніби, як люди і повинні приходити до експертів, отримувати якісну допомогу, почути слушну пораду. Але в психотерапії так не працює. Ми не завжди можемо допомогти в звичному розумінні цього слова. Ми точно не можемо бути експертами в житті клієнтів і краще розбиратися, що у них відбувається. Ми можемо висувати гіпотези, супроводжувати в переживаннях і бути поруч. Разом з клієнтом йти цим шляхом і досліджувати його. Але не вибирати за клієнта і говорити йому, що робити.
Ще хотілося б поговорити про те, як вибираєте саме ви. На чому ґрунтуються ваші уподобання і якими факторами ви керуєтеся.

Перш, ніж йти шукати вашого психотерапевта, ми рекомендуємо подумати про такі речі:
Кого ви шукайте - чоловіка або жінку? Більш досвідченого або вам спокійніше, коли поруч людина приблизно вашого віку? Що вам потрібно отримати від цієї людини? Який ваш запит, як вам здається? Чи готові ви "витрачати" час на себе 1-2 рази в тиждень по 50-60 хв? Чи готові ви до дослідження себе? Чи хочеться вам дізнатися більше про себе і про своє життя?
У вас, можливо, немає поки відповідей на ці питання. Разом з цим, на деякі ці питання ви зможете відповісти собі після зустрічі з психотерапевтом, який щиро готовий бути поруч з вами і залучений в вашу історію.
Коли ви все ж зважилися на першу зустріч, вибір не закінчується на цьому етапі.

Дуже важливо прислухатися до себе, і спробувати оцінити якість зустрічі за вашим внутрішніми відчуттями: чи сподобався мені фахівець? Чи підходить мені його манери? Є відчуття, що мене слухали? Мене не засуджували у якихось питаннях? Чи хочеться мені прийти знову?

У вас можуть залишитися позитивні враження про першу зустріч і вам захочеться прийти ще раз. Пам'ятайте, що у вас завжди є вибір, незалежно від кількості зустрічей. Якщо вас щось бентежить у вашому спілкуванні, рекомендуємо говорити про це з терапевтом. Якщо вам щось дуже не подобається і є жорстка розбіжність з цінностями - шукайте іншого.
Ще хотілося б додати пару слів на популярні питання в інтернеті: "коли потрібно йти до психотерапевта" і "чи варто йти до психолога".

Наша думка, що ми не можемо відповісти за вас. Однозначно, що психотерапія потрібна не всім. Не від того, що у неї є обмеження в методах (і це теж може бути), а скоріше від того, що не кожен щиро готовий до зустрічі з самим собою. І для деяких поки або вже це є неможливим.

Обирайте, думайте, відчувайте, робіть, помиляйтеся, засмучуйтеся і знову вибирайте.
А як особисто ви ставитеся до свого вибору? Чи часто сумніваєтеся в його правильності?
Close
Close
Людмила Карпенко