Меню

Ваші запитання до психолога

Ми зібрали питання, які хвилювали нас самих під час наших власних перших візитів до психотерапевта та у відвідуванні надалі. Сподіваємось, вони вам допоможуть.
Що таке психотерапія?
Психотерапія (від гр. psyche - душа та therapeia - догляд, турбота, лікування) - один із напрямків практичної психології, який передбачає допомогу та підтримку у складній для вас ситуації або періоді життя. Завдяки психотерапії ви здобудете навички, за допомогою яких зможете самостійно справлятися зі складними ситуаціями у майбутньому, адже будете добре знати власні особливості та обмеження.
Яку методику/напрямок ви використовуєте в психотерапії?
Гештальт-підхід
Чим відрізняється гештальт-терапія від інших напрямків психотерапії?
Гештальт-терапія - напрям психотерапії, який виник у другій половині XX століття.
Допомагає віднайти цілісне уявлення про себе (гештальт) і почати жити не в світі минулого та фантазій, а «тут і зараз».
Основні принципи - актуальність (робота у теперішньому «тут і зараз»), прагнення підвищити рівень усвідомленості та розвинути здатність приймати відповідальність за своє життя.

Важливе місце у гештальті посідає усвідомлення та усвідомлене проживання своїх глибинних почуттів (неприємностей та смутку, радощів та успіхів). Завдяки цьому людина повертає аутентичність і особисту відповідальність, відновлює свободу управління власним життям.

Ще однин принцип у роботі – діалог. Це можливість для клієнта та терапевта спілкуватися на рівних, без підробленої експертності та порад. Ми вважаємо,що гештальт - найбільш людяний підхід, адже відповідальність рівна та ролі однакові.

Наступний аспект гештальту – це філософія холізму. (цілісності). Ми не лише розглядаємо проблему з індивидуальної позиції, а й намагаємося побачити всі складові контексту та їхні взаємозв'язки.

Іще одна складова – це експеримент, можливість отримати новий досвід і зробити щось не так, як завжди, щоб принести більше користі у стосунках і на шляху до себе.

Таким чином, гештальт терапія - це ціла «наука» про те, як бути самим собою. Як писав Арнольд Бейссер, "зміна відбувається тоді, коли людина стає тим, ким вона є, а не тоді, коли намагається бути тим, ким не є".
Навіщо мені потрібна психотерапія?
Психотерапія – це звичайний і необхідний процес для підтримки нормального психологічного стану. Так само чищення зубів щоранку і щовечора та відвідування спортзалу допомагає нам підтримувати фізичне здоров'я. Психологічні процеси, які відбуваються з нами постійно (незалежно від того, усвідомлюємо ми їх чи ні) потребують правильної переробки і догляду. Вони впливають як на нас самих, хочемо ми цього чи ні, так і на наших близьких. Якщо ви турбуєтесь про себе чи близьких людей, терапія - це вірний спосіб щось покращити.

Також, якщо ви ставите собі це запитання, то, мабуть, вам варто чесно відповісти на інше питання: чому у мене виникає таке питання?
Можливо, у вас є сумніви або певні труднощі, які ви намагаєтесь вирішити самостійно, тому що не вважаєте їх важливими ("діти ж Африці голодають"), або у вас є заборона на те, щоб звернутись за допомогою або підтримкою, або ж страх.


Як обрати свого психотерапевта?
Обираючи психотерапевта, варто довіритись своїм почуттям та інтуїції. Досвідчений психотерапевт вміє вислухати, переймається вашим і вміє "подорожувати" вашими історіями без жодної упередженості,ніби з чистого аркуша.
Психотерапевт повинен мати терпимість та чутливість до переживань іншої людини.

Психотерапевт не дає порад, він не є експертом у вашому житті, адже ви самі знаєте себе довше і краще, навіть якщо цього не усвідомлює або не помічаєте. Щоправда, у деяких випадках психотерапевт може надати певні рекомендації.
Психотерапевт може допомогти вам розібратися у собі, зрозуміти свої переживання, виявити ресурси та джерела енергії для вирішення проблем, краще зрозуміти себе, свої бажання та потреби, дізнатися, чому ви їх не задовольняєте і як можете це зробити, а також знайти найбільш підходящі умови і найбільш правильні рішення.

Психотерапевт - провідник, який вас підтримує та направляє там, де перед вами або зачароване коло, або повна темрява.

Більш детальна оповідь про те, як знайти свого терапевта серед розмаїття спеціалістів, та на що варто звернути увагу при пошуку, - ви можете знайти в нашій статті.
Що я отримую в результаті терапії?
Результат психотерапії залежить від безлічі факторів. Успішна психотерапія має результат, тісно пов'язаний із запитом та труднощами, з якими ви звертаєтеся, наприклад:
Якщо ви стикаєтесь зі складнощами у побудові стосунків, то в результаті можливе покращення в цій сфері.
Якщо ви звертаєтесь з проблемою "пошуку себе", то в результаті психотерапії можна очікувати підвищення рівня розуміння себе та набуття нового "смислового простору" власного життя.

Варто пам'ятати, що вирішення проблемної ситуації завжди відбувається у зв'язку з більш глибокими внутрішніми змінами. Наприклад, здатність до побудови стосунків, які вас задовольняють, може відбутися через зниження рівня тривожності та підвищення рівня впевненості в собі. Тож у результаті психотерапії відбувається велика кількість внутрішніх змін, які і дозволяють вам покращити якість свого життя.

Що таке сеанс і скільки сеансів мені потрібно?
Сеанс - це зустріч із фахівцем, яка передбачає знайомство / діагностику / роботу з вашим актуальним запитом та переживаннями, тривалістю 50 хвилин та періодичністю 1 раз на тиждень.

Якщо ви звертаєтесь із конкретним запитом (наприклад, «не можу прийняти рішення»), іде мова про консультаційний формат. Його тривалість буває різною, від 2 до 15 сесій.

Якщо проблема, з якою ви звертаєтесь, є ширшою та потребує більш комплексного вирішення, - це довгострокова терапія, яка може тривати від кількох місяців до кількох років. Важлива ваша особиста мотивація та бажання розібратись у собі, змінити життєву ситуацію та приймати зміни.
Як я зрозумію, що мені це допомогає?
Усе залежить від проблеми, з якою ви звертаєтесь до психотерапевта. Цілком можливо, що ви відчуєте покращення свого психо-емоційного стану вже після кількох сесій. Якщо проблема серйозна, під час терапії бувають періоди, коли ви можете відчувати полегшення, приріст сил і впевненості у собі, і періоди, коли ви відчуваєте невпевненість, смуток і розчарування.
Під час вирішення психологічних проблем і на шляху власного вдосконалення можуть виникнути різні відчуття, а виразне покращення приходить лише через певний час.

Чому мені страшно звернутися до психотерапевта?
У нашому суспільстві побутує думка, що звертатися до психотерапевта - це щось «ненормальне». Ви можете думати: «Якщо члени сім'ї, друзі та знайомі дізнаються про мої візити до психотерапевта, вони будуть мене обговорювати, засуджувати, будуть наді мною насміхатись, будуть мене вважати слабкою особистістю або взагалі психічно хворою людиною». Найчастіше за такою упередженістю стоїть проста відсутність знань про психотерапію і недостатнє розуміння різниці між психіатром, психологом і психотерапевтом.

В умовах психіатричного стаціонару лікування психічно хворих людей відбувається за допомогою фармакологічних засобів.
Психотерапія виключає застосування категорій «хворий», «пацієнт», «лікування». Разом з тим, у щоденному житті психотерапія має справу з психічно здоровими людьми та оперує категоріями «клієнт», «запит», «проблема», «право вибору», «безпека», «конфіденційність».

Насправді, пошук шляхів вирішення проблем, які заважають жити у гармонії з собою, говорить про віру в себе та свою внутрішню силу (незважаючи на досить поширену думку, що це слабкість). Така поведінка є ознакою "нормальності" та турботи про себе.

Турбота про свій психологічний стан (поряд із кар'єрою, житлом, автомобілем, відпочинком тощо) сьогодні входить до набору цінностей людини, яка піклується про себе. Своєчасно вирішені психологічні бар'єри і проблеми дозволяють відчувати життя на більш високому якісному рівні.
Що скажуть близькі, якщо дізнаються, що я хожу до психотерапевта?
Ми не знаємо ваших близьких, і не знаємо, що вони скажуть. Ви можете залишити своєю таємницею те, що відвідуєте психотерапевта. Психотерапія передбачає конфіденційність.
Це ваше право і ваш особистий вибір - розповідати чи ні.
Чи можу я бути впевнений(а), що терапія абсолютно конфіденційна?
Психотерапія передбачає конфіденційність.
Конфіденційність - одне з основних правил у психотерапії. Воно означає, що терапевт зберігає у цілковитій таємниці ваші персональні дані та вашу історію.
Під час супервізій, які відвідує ваш психотерапевт, він/вона може описати ситуацію лише за формулою "клієнт певного віку звернувся з певним запитом" та обговорити стратегію роботи з вашим запитом, щоб краще допомогти вам.
Яких правил я маю дотримуватись під час терапії?
Правило загальне: забороняється приходити у стані наркотичного/алкогольного сп'яніння, проявляти фізичну силу (наносити фізичну шкоду терапевту та пошкоджувати речі, які знаходяться у кабінеті та психологічному центрі).

Правило часу та домовленностей: перенести зустріч або скасувати її можна не пізніше, ніж за 24 години до початку призначеної сесії.

Правило оплати: якщо ви скасовуєте сеанс менш, ніж за 24 години - зустріч оплачується у повному обсязі.

Усі правила розповсюджуються в обидві сторони - як на клієнта, так і на терапевта.
Що робити, якщо мені не подобається мій психотерапевт?
Це дуже широке питання, яке передбачає більш поглибленого вивчення.
Але ви можете спробувати сказати про це вашому психотерапевту. Може здатися парадоксом, але ваші намір та спроба говорити про це можуть перевести вашу терапію на якісно інший рівень.
Також ви завжди можете домовитися про закінчення терапії з цим психотерапевтом та обрати іншого.
Це нормально, якщо поміж сесіями я став(ла) більш емоційною?
Так, це нормально. Більш того, це свідчить про те, що ви йдете правильним шляхом у психотерапії. Це може бути складно, бо, можливо, такі прояви відрізняються від вашого "попереднього життя". Але з часом ви будете помічати все більш різноманітний спектр своїх емоцій. Головне - для початку похваліть себе за кропітку роботу на сеансі. Якщо ви лякаєтесь, можливо, вас лякають саме ті зміни, яких ви так прагнули, і скоро ви почнете отримувати від них задоволення.
Ви також можете обговорити це з вашим терапевтом на наступному сеансі.
Якщо не хочеться йти на сесію, що робити?
Природно, якщо у якийсь момент у вас з'являється внутрішній опір перед терапією. Це можете свідчити про різні аспекти, найрозповсюдженіший з яких - ваш організм опирається змінам, які почали відбуватися з вами. Це той самий механізм, як коли ви намагаєтесь набути нову звичку. Наприклад, вам може дуже не хотітися виходити на пробіжку.

Якщо ви будете це розуміти і нагадувати собі про це, вам легше сприймати небажання відвідувати сеанс.
Вам також може здаватися, що ви вже не потребуєте відвідувань, тому що начебто вже знайшли відповіді, яких шукали. Ми рекомендуємо все ж таки прислухатися до себе та відверто відповісти собі на питання, чи насправді так і є.

Справжнє рішення завершити терапію приходить без домішок тривоги та напруження.
Чи можу я скасувати сесії?
Так, ви можете це зробити. Попередьте терапевта не пізніше, ніж за 24 години до запланованої зустрічі.
Якщо послуги для мене занадто дорогі, чи можу я ходити безкоштовно?
Ви можете спробувати домовитись з вашим терапевтом про особливі умови оплати. Але оплата - це необхідна складова вашого внеску під час роботи на сеансі. Таким чином ви будете відчувати більшу цінність особистої терапії попри внутрішній неусвідомлений опір.

Якщо ви не маєте коштів, у вас дуже гострий стан і вам необхідна швидка і безкоштовна допомога - ось
Телефони служби безкоштовної підтримки у Києві та у інших містах України:

  • Швидка допомога: 103
  • Телефони довіри в Києві: (044) 451–5–451 (цілодобово), (044) 456 17 02 (цілодобово), (044) 456 17 25 (цілодобово), (044) 228 - 76 - 76 (з 19:00 по 07:00)
  • Інші лінії довіри в Україні

Не знайшли відповіді?
Напишіть ваше особисте питання
Моє питання до психолога
Не знайшли відповіді? Задайте своє питання психологу
Як вас звати?
Ваша електронна адреса
Ваше питання до нас
Ми дуже дбайливо ставимося до обробки ваших персональний даних, тому зобов'язуємося слідувати нашій політиці конфіденційності.